Výprava vřesnických k pramenu Želivky - rameno Hejlovský potok

Během teplé dubnové neděle 22.4. jsme se vydali na odpolední výpravu k prameni Hejlovského potoka, který je jedním ze dvou základních zdrojů vody pro řeku Želivku. Druhým zdrojem je Jankovský potok na který se vypravíme někdy příště. Řeka Želivka začíná soutokem zmíněných potoků na Velké přehradě u Sedlice.

Dojeli jsme tedy za obec Vlásenice-Drbohlavy, auta odstavili a vydali se proti proudu, střídavě po pravém a levém břehu potoka. Protože tam nevede žádná cesta, procházeli jsme neznámým terénem a snažili se najít zmíněné místo, které je udávané jako pramen potoka. Okolí potoka je trochu močálovité a tak se tam vyskytují zajímavé květinky, které u nás nejsou vidět. Pro malou turistku byla zajímavá i malá žabka, asi skokana zeleného. Oblast je označená jako chráněná. Asi po hodině pochodu se objevilo místo,které je označeno jako pramen. Je tam i deska s označením pořadu České televize. Místo je docela skryté,ale více nás zklamalo, že tam není studánka,o dkud by se dalo nabrat trochu vody na ochutnání. Hrnečky tam visí na věšáčku, ale vodu pijí spíše divoká prasata v bažiništi na pramenným místem.

Po občerstvení ze svých zásob jsme pokračovali lesem až jsme narazili na modrou značku po které jsme pokračovali přes hájovnu Barborka a dále do obce Drážďany a pak po silnici zpět k našim autům. U hájovny Barborka (asi už slouží jen jako rekreační objekt) jsme obdivovali mohutnou lípu, která byla zasazena před více než třemi sty lety.

Procházka byla délkově snesitelná, ušli jsme 8 až 9 km během necelých tří hodin v poklidném tempu.

Foto ve fotogalerii